Makroner kan lages i alle farger og tilpasses gjerne i det fargetemaet du har på smaken som tilsettes. Her kommer et par varianter med sjokolade og pasjonsfrukt.
Til ca 40 makroner trenger du (20 makroner av hver farge ca)
- 75 g eggehvite (ca. 1,5 egg)
- 100 g mandelmel (jeg bruker den fra «Knaseriet» kjøpt på Meny)
- 130 g melis
- 35 g sukker
- 1 ss kakaopulver (til sjokolademakronene)
- Gul konditorfarge (bruk helst paste eller pulver) til pasjonsfruktmakronene
- 1/2 dl fløte
- 1 ts honning
- 100 g mørk kokesjokolade (60-70%)
- 25 g smør
- 2 ss konjakk (kan sløyfes)
- 50 g romtemperert smør
- 0,25 dl melis
- 1/2 eggeplomme
- 3 ss pasjonsfruktpasta (fås kjøpt på MENY og andre store matvarebutikker)
- Sikt mandelmelet og melisen i en beholder.
- Pisk eggehviten med elektrisk visp til den begynner å skumme (bruk en ren og tørr bolle). Tilsett litt sukker av gangen mens du visper, fortsett å visp til marengsen er fast og blank. Vend forsiktig inn mandelmel og melis ved hjelp av en slikkepott. Del røren i to. Vend inn kakaopulver i den ene og konditorfarge i den andre ved hjelp av en slikepott.
- Rør til røren renner av slikkepotten når du løfter litt av røren over bollen. Røren skal være slik at mønster i røren så vidt synes hvis du rører rundt og vanter 30 sekunder. (det er her øvelse gjør mester for å finne riktig konsistens)
- Spray litt matolje på et helt flatt stekebrett og legg på et ark bakepapir. (Hvis du bruker silikonmatte for makroner skal du ikke bruke matfett her)
- Fyll en engangssprøytepose med røren (bruk helst en rund tupp på sprøyteposen). Sprøyt små rundinger ca like store med en 20-kroning. Ha litt mellomrom mellom siden de flyter litt utover. Dunk brettet forsiktig på et kjøkkenhåndkle med undersiden for å få ut evt luftbobler i røren.
- La platen stå i romtemperatur i 1 time (dette danner det glatt, blanke skallet på hver side av makronene)
- Sett ovnen på 150 grader. Stek makronene i 12-14 minutter. Følg med på slutten. Ta de ut og la de avkjøle helt på stekeplaten.
- Lag fyll:
- Sjokoladefyll: Kok opp fløte og honning. Vend inn sjokoladen som er hakket i små biter. Rør inn smør når sjokoladen har smeltet helt. Rør inn konjakk om du ønsker til slutt. Ha over i en sprøytepose. Fyllet er klart og oppbevares i romtemperatur frem til bruk.
- Pasjonsfruktfyll: Bruk en elektrisk visp og bland romtemperert smør med melis, eggeplomme og pasjonsfruktpasta. Smak til slik at du vet at det smaker så mye pasjonsfrukt som du ønsker. Ha over i en sprøytepose og oppbevar i romtemperatur frem til bruk.
- Sprøyt fyllet på den riktige fargede makronen (sjokolade på brune og pasjonsfrukt på gule) og legg en annen makron på den andre siden slik at det former en hel makron.
- Oppbevares i en tett beholder i kjøleskap i opp til 5 dager. De kan også fryses i en tett beholder, men da er det best at du fyser de før du fyller de.
20. januar 2017
Kaker og Søtsaker