Etter en gjennomgang i fryserens fant jeg spaghettinien fra forrige runde med pastamaskinen, og den ble i dag foredlet til en sunn og enkel middag. Spaghettini er lillebroren til den vanlige spaghettien og forskjellen er rett og slett tykkelsen på pastaen, spaghettinien er enda tynnere. Spaghetti(ni) serveres i Italia som oftest sammen med tomater, urter, grønnsaker og en type lett kjøtt som kylling, fisk og skalldyr. Utenfor Italia har det også blitt vanlig å servere spaghetti med kjøttboller, men dette er altså ikke tradisjonelt vanlig i pastaens hjemland.
Denne pastaretten er sunn, enkel og kjempegod!
Til to store og en liten trenger du:
250 g tørr pasta
- 300 g Salmalaks
- 2 store never tomater i biter
- 3 ss kapers
- litt sitronsft
- 1/2 rødløk i biter
- 1 neve frisk basilikum
Avocadosaus:
- 1 moden avocado
- saften fra 1/2 sitron
- salt og pepper
- 3 ss olivenolje
kutt tomatene og løken i biter og bland dem med kapers og lettrevne friske basilikumblader i en skål. Press oppi litt sitronsaft og la det stå.
Kok opp rikelig med vann til pastaen. Tilsett litt salt og litt olivenolje i vannet. Stek laksen i litt olje i en panne til du har fått en fin gyllen stekeskorpe. Snu laksen og stek den videre i 4-5 minutter på middels – svak varme. Når vannet koker legger du oppi spaghettinien. Den er al-dente når den stiger til overflaten. Du kan selvfølgelig bruke vanlig spaghetti fra butikken, men må da beregne lengre koketid siden det er tørr pasta.
Avocadosausen lager du ved å bruke en stavmikser og blande sammen alle ingrediensene.
La pastaen renne av i et dørslag og rør inn avocadosausen og tomatblandingen.
Server spaghettini med salmalaks, kapers og avocadosaus.
Vel Bekomme!